Cascais-Portugal.com

Cascais-Portugal.com

Przewodnik turystyczny po Cascais (Portugalii) - pełna aktualizacja na 2021 rok!

Cascais to urocze portugalskie miasteczko rybackie, będące najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową na lizbońskim wybrzeżu. Położone jest przy pięknej linii brzegowej, a podczas lata zamienia się w ruchliwy kurort z tętniącą życiem, wakacyjną atmosferą.

Do czasu, aż król Luís I (1838 - 1889) wybrał je na swoją letnią rezydencję królewską, Cascais było jedynie małą rybacką wioską. Za królem i portugalską arystokracją sprowadziły się tam także klasy wyższe, które wybudowały pełne przepychu wille, zdobione dworki i wspaniałe ogrody. Dzisiaj Cascais stanowi eleganckie połączenie dekoracyjnej architektury XIX wieku, tradycyjnego portugalskiego uroku i niezwykłej turystycznej infrastruktury, co czyni je wspaniałym miejscem na wakacyjny wyjazd.

Ponieważ można tam zobaczyć wiele historycznych budowli i interesujących muzeów, a także piękne centrum miasta, Cascais to także świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z Lizbony. Jeśli chodzi o nadmorski wypoczynek, znajdziemy tu dwa kompletnie różne wybrzeża: spokojne, przyjazne rodzinom plaże Serra de Sintra na wschodzie i dzikie, górzyste plaże dla surferów na północy.

Cascais to niewątpliwie najlepszy kurort w pobliżu Lizbony; wszyscy, którzy rozważają wakacje lub jednodniową wycieczkę do tego wspaniałego miasteczka znajdą podstawowe informacje o Cascais w niniejszym artykule.

Główne atrakcje turystyczne Cascais w Portugalii

Le charmant centre historique de Cascais

Piękne historyczne centrum Cascais

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Cascais?

Trudno o lepszy wakacyjny kierunek niż Cascais. Można tam znaleźć światowej klasy hotele, rodzinne restauracje i bujne nocne życie, a to wszystko na tle tradycyjnych uliczek historycznego centrum miasta.

Cascais jest pełne różnorodnych atrakcji turystycznych, a okoliczne plaże są po prostu fantastyczne. Guincho to wspaniała plaża dla surferów, a Carcavelos to idealne miejsce dla rodzin i joginów.

Osoby, które nie przepadają za odpoczynkiem na plaży, mogą z kolei wybrać się na interesujące jednodniowe wycieczki, m.in. do: Lizbony, Sintry, Mafry, Ericeiry i Praia das Maçãs, do których z łatwością dostaniemy się korzystając z publicznego transportu.

Cascais to odpowiedzialnie rozwijający się kurort, który zachował swoje rybackie i arystokratyczne dziedzictwo. Panuje w nim wyrafinowana i dostatnia atmosfera, a jego wyglądu nie mącą brzydkie apartamentowce czy wysokie do nieba hotele.

W lecie Cascais jest głównie miejscem wypoczynku dla rodzin i przyciąga różnorodną mieszankę turystów z całej Europy. Zarówno na początku, jak i na końcu sezonu zyskuje ono popularność wśród par w różnym wieku. Nie powinno się go jednak brać pod uwagę, planując płynące alkoholem, imprezowe wakacje; Cascais to miasto z klasą.

Jednodniowa wycieczka do Cascais

Cascais to jedno z najlepszych miejsc na krótki wakacyjny wypad z Lizbony, ponieważ można w nim zobaczyć wiele zabytków, wspaniałych budowli i interesujących muzeów.

W sercu Cascais znajduje się śliczna starówka, która zachowała swój tradycyjny, portugalski charakter i dzięki wszechobecnym rodzinnym restauracjom stanowi świetne miejsce na obiad.

Przy linii brzegowej położony jest port rybacki, ekskluzywna przystań i niedawno odrestaurowany fort, stanowiący także miejsce spotkań i handlu miejscowych artystów. W Cascais mają także swój początek dwa malownicze piesze szlaki prowadzące do klifów Cabo da Rocha i modnego kurortu Estoril.

Cascais oferuje wiele atrakcji turystycznych i stanowi świetne miejsce na wakacje dla osób w każdym wieku. Łatwo dostać się do niego z Lizbony, ponieważ te dwa miasta łączy bezpośrednie, tanie połączenie kolejowe (dokładniej opisane w dalszej części artykułu).

Poniższa mapa przedstawia rozmieszczenie hoteli i apartamentów noclegowych w Cascais. Aby zobaczyć aktualne ceny, dostosuj datę do daty swojego wyjazdu.

Booking.com
Cascais dla rodzin i małych dzieci

Cascais to świetne miejsce dla młodych dzieci i rodzin. Ponieważ sami podróżujemy z dziećmi, możemy polecić Cascais ze względu na jego następujące zalety:

Strzeżone w lecie plaże są bezpieczne, a ich wody czyste i spokojne.
• Dzieci są mile widziane we wszystkich restauracjach, ponieważ Portugalczycy bardzo cenią sobie rodzinne wartości.
• W Lizbonie, oddalonej zaledwie o krótką przejażdżkę pociągiem, znajduje się mnóstwo atrakcji dla dzieci.
• W supermarketach z łatwością znajdziesz wszystkie popularne produkty, a miejscowe apteki są dobrze zaopatrzone w podstawowe leki.
• Język nie stanowi żadnego problemu, ponieważ większość osób pracujących w branży turystycznej mówi po angielsku.
• Cascais położone jest blisko lotniska.

Dwa największe problemy, na które natkniemy się nie tylko w Cascais, ale i w całej Portugalii, to intensywne, letnie upały oraz przepełnienie głównych kurortów w szczycie sezonu. Jeśli możesz sobie pozwolić jedynie na wakacje w najpopularniejszym okresie, lepiej dokonaj wszystkich rezerwacji jak najwcześniej.

Kiedy najlepiej odwiedzić Cascais?

Lato w Cascais jest długie i upalne, wiosną i jesienią pogoda jest przyjemna, a zimy są dość ciepłe, często deszczowe. Najlepszy czas na odpoczynek na plaży to okres od połowy maja do końca września. Temperatura morza w Cascais zawsze jest dość chłodna - nawet w lecie, kiedy temperatura wody sięga 21°C.

pogoda  Cascais  Portugalii

Typowa pogoda w Cascais w Portugalii

Czy w Cascais są świetne plaże?

Cascais otoczone jest dwoma kontrastującymi ze sobą wybrzeżami: dzikimi, górzystymi plażami dla surferów na północy i przyjaznymi rodzinom plażami na wschodzie.

Plaża Guincho, położona w malowniczym parku krajobrazowym Parque Natural de Sintra-Cascais, uważana jest za jedno z najlepszych miejsc do surfingu w zachodniej Portugalii.

Wschodnie wybrzeże Cascais jest pełne wspaniałych plaż, takich jak Carcavelos i São Pedro. To ulubione miejsca wypoczynku mieszkańców Lizbony, którzy tłumnie zjeżdżają się tam podczas długich, gorących letnich miesięcy. Łatwo się tam dostać, ponieważ znajduje się ono na trasie regionalnego połączenia kolejowego między Lizboną i Cascais.

Praia de Carcavelos

Praia de Carcavelos

Praia do Guincho cascais

Praia do Guincho

Cascais dla dwudziestoparolatków i młodych par

Dwudziestoparolatkowie oraz młode pary poszukujące atrakcyjnych, różnorodnych wakacji powinny poważnie rozważyć wyjazd do Cascais, ponieważ znajdą tam piękne plaże, wiele jednodniowych wycieczek i bujne nocne życie.

Cascais, w przeciwieństwie do wielu innych kurortów, nie jest położone na odludziu - znajduje się blisko Lizbony i samo w sobie jest żywym i różnorodnym miastem.

Okolice Cascais to idealne miejsce na wycieczki; w regionie funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego, a większość osób mówi po angielsku, francusku, hiszpańsku, włosku lub niemiecku.

W dodatku Portugalia jest dość niedrogim miejscem na wakacje, w którym jedzenie, napoje i transport są o wiele tańsze niż w wielu innych popularnych Europejskich kurortach (takich jak Grecja lub Baleary). Do Lizbony latają także wszystkie tanie linie lotnicze, a żeby upolować najlepszą cenę, warto zarezerwować lot na początku lub pod koniec szkolnych wakacji.

Cascais to Estoril
Podróż z Lizbony (i lotniska) do Cascais

Cascais połączone jest z Lizboną regularnym i tanim połączeniem kolejowym. Pociąg do Cascais odjeżdża ze stacji kolejowej Cais do Sodre (zielona linia metra), podróż nim zajmuje od 30 do 40 minut, a bilet w obie strony kosztuje 4,30 €. Aby przejść do pełnego przewodnika po połączeniu kolejowym Lizbona-Cascais, kliknij tutaj.

Osoby podróżujące publicznymi środkami transportu z lotniska w Lizbonie do Cascais muszą skorzystać zarówno z metra, jak i pociągu. Taka podróż zajmuje około 1,5 godziny.

lisbon to cascais train

Pociąg oraz linia kolejowa łącząca Lizbonę z Cascais

Dlaczego Cascais znane jest jako miasto króli i rybaków?

W przeciwieństwie do wielu innych śródziemnomorskich kurortów, które powstały nagle w odpowiedzi na wzrost turystyki, Cascais pozostaje znaną wakacyjną miejscowością już od wczesnego XIX wieku.

Historycznie stanowiło ono małej wielkości port rybacki, ale zmieniło się to gdy król Luís I (1838 - 1889) wybrał je na swoją letnią posiadłość.

Przeniesienie się portugalskiej arystokracji z Lizbony do Cascais na czas letnich miesięcy zachęciło XIX-wieczną klasę wyższą do tego, aby również się tam osiedlić. Przypływ pieniędzy i władzy politycznej zapewnił fundusze na wybudowanie wspaniałych rezydencji, luksusowych miejsc rozrywki i pięknych parków.

Dwie drastycznie różne, żyjące tu obok siebie warstwy społeczne zyskały Cascais przydomek "miasta króli i rybaków". Ten trend wysokich klas utrzymuje się aż dotąd. Wielu bogatych i znanych mieszkańców Lizbony mieszka w pobliżu Cascais, a ich obecność nadaje okolicy atmosferę dobrobytu i wyrafinowania.

Wakacyjny przewodnik turystyczny po Cascais

pl - fr uk es de it

Cascais-Portugal.com

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais