Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Cascais w Portugalii: przewodnik turystyczny na 2024 rok

Cascais to najważniejsze miejsce wypoczynkowe Riwiery Portugalskiej, będące również fascynującym miastem, które warto odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki z Lizbony.

To położone na wybrzeżu pięknych piaszczystych plaż miasteczko zostało odpowiedzialnie rozwinięte w tętniący życiem kurort, zachowując jednocześnie swój tradycyjny i urokliwy portugalski charakter.

Dawniej Cascais było ustronnym miejscem letniego wypoczynku portugalskiej arystokracji, a dziś miasto stanowi eleganckie połączenie swojego królewskiego i rybackiego dziedzictwa, uwzględniając przy tym obiekty, których oczekują współcześni turyści.

W obrębie brukowanych uliczek historycznego centrum znajdują się wielkie wille z XIX wieku, imponujący fort i fascynujące muzea, a także różnorodne, tętniące życiem bary i wyjątkowe restauracje. Wszystkie te elementy łączą się w całość, nadając miastu żywą atmosferę i czyniąc je wspaniałym miejscem na wakacje.

Cascais może pochwalić się wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami, przez co uznawane jest za jedno z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Lizbony.

Cascais ma też wspaniałe plaże. Miasto otaczają piękne plaże Riwiery Portugalskiej, natomiast na północy zobaczyć można dziką, oszałamiającą scenerię wybrzeża Serra de Sintra, z jego rozległymi plażami do surfowania i majestatycznymi klifami.

Cascais to znacznie więcej niż tylko miejsce na wakacyjne plażowanie. Krótka podróż pociągiem zabierze Cię do centrum tętniącej życiem Lizbony, a na północy znajduje się miasto Sintra z dziwacznymi pałacami i orzeźwiającymi wzgórzami.

Cascais można pokochać za naprawdę wiele rzeczy — niezależnie od tego, czy będzie to miejsce wakacji, czy cel jednodniowej wycieczki. Ten artykuł stanowi wprowadzenie do tego cudownego miasta.
Powiązane artykuły: Przewodnik po plażach Cascais

Najważniejsze atrakcje Cascais w Portugalii

Praia da Conceição plaża  cascais

Praia da Conceição - piękna plaża centralnego Cascais oferująca złote piaski, spokojne wody morskie, tętniące życiem plażowe bary i ekscytujące sporty wodne, co sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno do relaksu, jak i do zabawy na słońcu.

XIX-wieczne wille Cascais

XIX-wieczne wille — linia brzegowa Cascais jest usiana wspaniałymi willami z XIX wieku zbudowanymi przez bogatych Portugalczyków, którzy przyjeżdżali tu spędzać lato razem z królem Ludwikiem I. Za najpiękniejszą uważana jest kolorowa willa Condes de Castro Guimarães.

Cabo da Roca Cascais

Cabo da Rocha — majestatyczne klify i smagane wiatrem krajobrazy, które wyznaczają najbardziej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Klify znajdują się w obrębie chronionego parku narodowego Serra de Sintra, który jest wspaniałym regionem do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze i podziwiania surowego piękna natury — pod warunkiem że jesteś przygotowany na wietrzny, mglisty i często chłodny mikroklimat. Przewodnik po Cabo da Rocha

Cascais to Estoril promenade

Promenada z Cascais do Estoril — malownicza ścieżka wzdłuż wybrzeża wybudowana na wałach nadmorskich, które chronią linię brzegową między Cascais a Estoril. Urokliwa trasa wije się wzdłuż wybrzeża na długości 2,5 km i mija piaszczyste plaże, wielkie wille oraz liczne kawiarnie i plażowe bary.

Dlaczego warto spędzić wakacje w Cascais?

Cascais to pełne stylu, wyszukane miasteczko, które w odpowiedzialny sposób przekształcono z niewielkiego portu rybackiego w popularne miejsce wypoczynku. Trudno będzie Ci znaleźć lepszą lokalizację na wakacje niż Cascais. Oferuje ono światowej klasy hotele, rodzinne restauracje i dynamiczne życie nocne, a wszystko to w obrębie tradycyjnych uliczek historycznego centrum.

Cascais może pochwalić się dużą gamą atrakcji kulturowych i przyjemnych rozrywek, a plaże tego regionu są oszałamiające. Z Cascais można wybrać się na wiele fascynujących jednodniowych wycieczek, w tym do Lizbony, Sintry, Ericeiry i Praia das Maçãs, a do każdego z tych miejsc z łatwością dojedziesz komunikacją publiczną.

Mówiąc wprost, Cascais to wspaniałe miejsce na wakacje.

Atrakcje wakacji w Cascais
• Odwiedzenie kolorowego Palácio da Pena w Sintrze
• Surfowanie na plaży Praia do Guincho
• Relaks na plaży Praia de Carcavelos
• Oglądanie zachodu słońca na Cabo da Rocha
• Odkrywanie Lizbony w ramach jednodniowych wycieczek do dzielnic Alfama, Baixa i Belem
• Piesze wędrówki lub jazda na rowerze w robiącej wrażenie scenerii Parque Natural de Sintra-Cascais
Powiązane artykuły: Tydzień w Cascais

Wskazówka: Inne, podobne do Cascais miejsca na wakacje w Portugalii to Lagos, Tavira, Sesimbra, Nazaré i Vila Nova de Milfontes.

The Palácio da Pena in Sintra

Palácio da Pena, Sintra

Jednodniowa wycieczka do Cascais

Cascais to jedno z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Lizbony. Oferuje różnorodne historyczne zabytki, imponujące wille i bogate w informacje muzea.

W sercu Cascais znajduje się śliczne historyczne centrum o tradycyjnym portugalskim charakterze z licznymi restauracjami i sklepami. Wzdłuż nabrzeża znajduje się port rybacki, ekskluzywny kompleks przystani oraz odrestaurowany fort Cidadela de Cascais, który mieści luksusowe centrum rzemieślnicze.

W ramach tej jednodniowej wycieczki można odwiedzić też klify Boca do Inferno oraz modne miasteczko Estoril, a oba te miejsca znajdują się w odległości malowniczego spaceru wzdłuż wybrzeża od Cascais. Cascais to przyjemne miejsce na jednodniową wycieczkę i łatwo tu dotrzeć, ponieważ jest połączone z Lizboną bezpośrednim pociągiem (szczegóły w dalszej części tego artykułu).

Wskazówka: Sugerowana przez nas kolejność jednodniowych wycieczek z Lizbony to: 1) Sintra 2) Cascais 3) Obidos (pół dnia) 4) Evora 5) Setubal 6) Mafra i Ericeira (razem)

Atrakcje jednodniowej wycieczki do Cascais:
• Muzeum Castro Guimarães
• Klify Boca do Inferno
• Malownicza plaża Praia da Rainha
• Promenada nadmorska z Cascais do Estoril
• Targ Mercado da Vila
• Galeria sztuki Casa das Histórias Paula Rego
• Śliczny park Parque Marechal Carmona

Poniżej znajduje się interaktywna mapa sugerowanej jednodniowej wycieczki do Cascais. Podróż zaczyna się na stacji kolejowej (1) i kończy na stacji Estoril (25), a całkowita długość trasy to 11 km. (Uwaga: powiększ lub pomniejsz, aby zobaczyć wszystkie punkty)

Legenda: 1) Stacja kolejowa w Cascais 2) Praia da Rainha 3) Rua Frederico Arouca 4) Palácio Seixas 5) Praia da Ribeira 6) Praça 5 de Outubro 7) Forte de Nossa Senhora 8) Centro Cultural de Cascais 9) Marina de Cascais 10) Muzeum Condes de Castro Guimarães 11) Parque Marechal Carmona 12) Casa de Santa Maria 13) Farol de Santa Marta 14) Boca do Inferno 15) Casa das Histórias Paula Rego 16) Museu do Mar 17) Igreja da Assunção 18) Largo Luís de Camões 19) Plaża Conceição 20) Plaża Duquesa 21) Palácio dos Duques de Palmela 22) Piscina Oceânica Alberto Romano 23) Plaża Tamariz 24) Kasyno Estoril 25) Stacja kolejowa w Estoril
Powiązane artykuły: Jednodniowe wycieczki z Lizbony

Bary i restauracje przy Largo Luís de Camões

Bary i restauracje przy Largo Luís de Camões

Fort Nossa Senhora Cascais

Fort Nossa Senhora

Cascais lighthouse and the Casa de Santa Maria

Latarnia morska w Cascais i Casa de Santa Maria

Kiedy odwiedzić Cascais?

Cascais ma gorące, suche lata, przyjemne wiosny i jesienie oraz łagodne, ale potencjalnie mokre zimy. Sezon turystyczny trwa od Wielkanocy do października, a szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień.

Najlepszym czasem na odwiedzenie Cascais jest późna wiosna (maj - czerwiec) i wczesna jesień (wrzesień). Pogoda będzie wspaniała i wszystko będzie otwarte, ale unikniesz ekstremalnego zgiełku i tłumów, które pojawiają się latem.

Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na plaży od połowy maja do końca września, ale woda w morzu jest zawsze zimna, osiągając 21°C w szczycie lata.

Miesiące zimowe (listopad - luty) mogą być mokre i chłodne. W tym czasie lepiej jest znaleźć nocleg w Lizbonie. Marzec i kwiecień mogą zaskoczyć dużą ilością opadów, gdy wilgotne wiatry napływają od strony Atlantyku.

Température météo à Cascais

Średnie maksymalne temperatury dzienne i minimalne nocne dla Cascais.

cascais ensoleillement et Précipitations

Średnia liczba godzin słonecznych na dzień i miesięczne opady deszczu.

Cascais na 2024 rok

W 2024 roku Cascais spodziewa się wyprzedania sezonu letniego.

Oczekiwania te wynikają z dużej popularności sezonu 2023, z rosnącą liczbą osób odwiedzających Portugalię.

Jeśli jesteś na wczesnym etapie rezerwowania wakacji, zdecydowanie radzimy, abyś jak najszybciej zarezerwował loty i zakwaterowanie, zanim ceny wzrosną, a bilety/pokoje zostaną wyprzedane. Cena lotów będzie tylko rosnąć, a w miesiącach letnich (od lipca do połowy września) najlepsze noclegi w Cascais będą już zarezerwowane.

Czterogwiazdkowy Hotel Baia może poszczycić się najlepszą lokalizacją w Cascais, znajdując się w samym centrum miasta i oferując widok na plażę Praia da Ribeira. Vila Gale i Eurostars to dobre czterogwiazdkowe hotele z widokiem na wybrzeże Atlantyku, które znajdują się w odległości spaceru od centrum Cascais.

Jeśli szukasz czegoś bardziej unikatowego, pięciogwiazdkowy Pestana Cidadela mieści się w forcie Nossa Senhora da Luz.

Opcją z górnej półki jest Grande Real Villa Itália, dawna rezydencja króla Humberta II, ostatniego króla Włoch, który mieszkał na wygnaniu w Cascais. Najbardziej luksusowym hotelem w Cascais jest Albatroz Hotel, który jest naprawdę wspaniałym miejscem na wakacje.

Na drugim końcu skali znajduje się Ljmonade, najlepszy hostel w Cascais. Jednak latem w Cascais niedrogich opcji jest niewiele.

Współpracujemy z Booking.com, a ich mapa poniżej pokazuje najlepsze hotele i zakwaterowanie w Cascais. Jeśli dostosujesz daty do terminu swoich wakacji, mapa wyświetli aktualne ceny i dostępność.

Booking.com

Jeśli mapa się nie załaduje, listę najlepszych hoteli można zobaczyć tutaj.

Wskazówka: Wiele hoteli oferuje darmowe anulowanie rezerwacji, co może być dobrą taktyką na zarezerwowanie pokoju w niskiej cenie. Pozwoli to na dalsze przeglądanie innych opcji aż do Twoich wakacji. Ufamy też Booking.com, ponieważ ich recenzje hoteli pochodzą od gości, którzy w nich wcześniej nocowali i sami używamy tej strony planując wszystkie podróże.

Hotel Baia cascais

Hotel Baia oferuje widok na port rybacki i plażę Praia da Ribeira

Dylemat „wakacje a wynajem krótkoterminowy”

Szybki rozwój sektora turystycznego w Portugalii i rosnąca popularność wynajmów krótkoterminowych mają trwały negatywny wpływ na region.

Domy i mieszkania, które kiedyś były wynajmowane mieszkańcom Portugalii, teraz są wykorzystywane do krótkoterminowych wynajmów wakacyjnych. Spowodowało to wzrost czynszów i cen domów w Lizbonie, a w mniejszym stopniu w Cascais, co sprawia, że młodym obywatelom Portugalii niezwykle trudno jest wynająć lub kupić domy.

Z tego powodu nie lubimy polecać wynajmu wakacyjnego w obszarach mieszkalnych w Cascais. Jeśli szukasz apartamentów w stylu wakacyjnym z aneksami kuchennymi, to warto przyjrzeć się Hotelowi Pestana Cascais Ocean.

Czy Cascais ma wspaniałe plaże?

Cascais ma cudowne wybrzeże z pięknymi, piaszczystymi plażami.

W odległości spaceru od historycznego centrum miasta znajdują się cztery fantastyczne plaże: Praia da Conceição, Praia da Duquesa, Praia da Rainha i Praia da Ribeira. Każda z nich oferuje złote piaski, spokojne wody morskie i wyjątkowe obiekty turystyczne.

Cascais otaczają dwa kontrastujące wybrzeża: dzikie i owiane wiatrem plaże do surfowania na północy oraz przyjazne dla rodzin plaże Riwiery Portugalskiej na wschodzie.

Najlepszą plażą surfingową w regionie jest Praia do Guincho. Ogromne fale Atlantyku oblewają ten rozległy piaszczysty odcinek, który otoczony jest oszałamiającą scenerią Parque Natural de Sintra-Cascais.

Riwiera Portugalska rozciąga się na 16 km na wschód od Cascais, a jej liczne piaszczyste plaże są chronione przed potęgą Oceanu Atlantyckiego i jego silnymi wiatrami morskimi.

Plaże te cieszą się popularnością wśród mieszkańców Lizbony i obejmują Praia de São Pedro, Praia de Santo Amaro de Oeiras i Praia de Carcavelos – najlepszą plażę w regionie Lizbony.
Powiązane artykuły: Przewodnik po plażach Cascais

Plaża Praia de Carcavelos

Plaża Praia de Carcavelos jest ogromna i cieszy się dużą popularnością w miesiącach letnich.

Plaża Praia do Guincho

Plaża Praia do Guincho jest wystawiona na ogromne fale i silne wiatry, które nadchodzą od strony Atlantyku, ale to czyni ją idealną plażą dla doświadczonych surferów i kitesurferów.

Cascais na rodzinne wakacje

Cascais to świetne miejsce na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi. Jest tu wiele hoteli zaprojektowanych z myślą o rodzinach, a dzieci będą mile widziane we wszystkich restauracjach i atrakcjach turystycznych. Plaże Cascais są bezpieczne, mają czyste, spokojne wody, a latem są strzeżone. Ponadto Cascais jest znacznie spokojniejsze niż większe miejscowości wypoczynkowe wzdłuż wybrzeża Algarve.

Ogólnie rzecz biorąc, Portugalia jest bardzo bezpiecznym krajem, a Portugalczycy to bardzo rodzinny naród. Każdy, kto pracuje w turystyce, mówi w kilku językach europejskich, więc bariery językowe nigdy nie powinny być problemem.

Nadmorski spacer z Cascais do Estoril.

Nadmorski spacer z Cascais do Estoril.

Cascais dla osób po 20-tce i młodych par

Jeśli masz 20-30 lat i zależy Ci na zróżnicowanych, ekscytujących wakacjach, powinieneś poważnie rozważyć Cascais.

Plaże są piękne, jest tu wiele ekscytujących rozrywek, a życie nocne jest przyjazne i towarzyskie, przyciągając różnorodne grupy ludzi. Krótka podróż pociągiem wystarczy, by dotrzeć do Lizbony, z jej postępowymi postawami, tętniącą życiem sceną rzemieślniczą i bujnym życiem nocnym.

Ogólnie rzecz biorąc, Portugalia jest niedrogim miejscem na wakacje, a jedzenie, napoje i transport są znacznie tańsze niż w wielu innych europejskich nadmorskich kurortach.

Uwaga: Cascais nie jest miejscem dla hałaśliwych, chcących nadmiernie pić i imprezować grup – w tym celu udaj się na Strip w Albufeirze.

Cascais
Podróż z Lizbony i z lotniska w Lizbonie do Cascais

Cascais jest połączone z Lizboną bezpośrednią i regularnie kursującą koleją miejską. Pociąg z Lizbony odjeżdża ze stacji kolejowej Cais do Sodre, a podróż trwa 33 lub 40 minut. Ceny biletów to 2,40 €/4,80 € (w jedną stronę/w dwie strony).

Najlepszym sposobem podróży z lotniska w Lizbonie do stacji kolejowej Cais do Sodre jest metro — należy wsiąść w czerwoną linię metra przy lotnisku, a następnie przesiąść się w zieloną linię na stacji metra Alameda. Pojedynczy bilet na metro kosztuje 1,80 € i jest naliczany na wielokrotnego użytku kartę „Navegante” (początkowy koszt jej zakupu to 0,50 €).
Powiązane artykuły: Z Lizbony do Cascais

Pociąg z Lizbony do Cascais.

Pociąg z Lizbony do Cascais.

Dlaczego Cascais znane jest jako Miasto Królów i Rybaków?

W przeciwieństwie do innych śródziemnomorskich kurortów, które pojawiły się nagle wraz z nadejściem masowej turystyki, Cascais jest miejscem wakacyjnego wypoczynku od początku XIX wieku. Dawniej Cascais było małym portem rybackim, ale to się zmieniło, gdy król Luís I (1838-1889) uznał Cascais za swoje ulubione miejsce królewskich, wakacyjnych wyjazdów.

Przeniesienie się portugalskiej szlachty z Lizony do Cascais w miesiącach letnich zachęciło XIX-wieczne wyższe sfery, by również wybrać się do Cascais. Ten napływ pieniędzy i władzy politycznej sfinansował budowę wielkich rezydencji, wystawnych lokali rozrywkowych i pięknych parków.

Te dwie odmienne grupy ludzi mieszkających w mieście dały początek popularnemu przydomkowi Cascais, „Miasto królów i rybaków”. Trend ten trwa w wyższych sferach do dziś, a wielu bogatych i sławnych mieszkańców Lizbony mieszka w pobliżu Cascais, zapewniając regionowi dostatnią i wyrafinowaną atmosferę.

Wakacyjny przewodnik turystyczny po Cascais

pl - fr uk es de it

Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbona - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbona - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbona - Cascais

Z Lizbony do Cascais