Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Cascais, Portugalia; przewodnik turystyczny na 2023 rok

Cascais to najważniejsza miejscowość wypoczynkowa na lizbońskim wybrzeżu. To tradycyjne, urocze portugalskie miasteczko rybackie, które odpowiedzialnie rozwinęło się w popularny kurort.

Dawniej Cascais było miejscem letnich wyjazdów portugalskiej szlachty, a obecnie miasteczko to stanowi eleganckie połączenie znakomitego dziedzictwa i oczekiwań współczesnego turysty.

Wśród brukowanych uliczek zabytkowego centrum znajdują się pełne przepychu wille, imponujący fort, fascynujące muzea, a także tętniące życiem bary i restauracje, które nadają Cascais ożywioną, wakacyjną atmosferę. Cascais szczyci się wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami, i jest uważane za jedno z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Lizbony.

Plaże Cascais są wspaniałe. Miasto otaczają piękne plaże portugalskiej riwiery, a na północy znajduje się dzikie i nieokiełznane wybrzeże Serra de Sintra z rozległymi, idealnymi do surfowania plażami i oszałamiającą naturalną scenerią.

Cascais to znacznie więcej niż tylko miejsce na wakacyjne plażowanie. Krótka przejażdżka pociągiem zabierze Cię do centrum pełnej życia Lizbony lub na północ, do Sintry, z jej dziwacznymi pałacami i spokojnymi wzgórzami.
Cascais można pokochać za wiele rzeczy, zarówno jako miejscowość wypoczynkową, jak i jako miejsce na jednodniową wycieczkę, a niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie do tego wspaniałego miasteczka.
Powiązane artykuły: Przewodnik po Sintrze

Atrakcje Cascais w Portugalii

Praia da Conceição Praia da Duquesa cascais

Piękne plaże Praia da Conceição i Praia da Duquesa

cascais portugal

Bogato zdobione XIX-wieczne rezydencje i wille

Cabo da Rocha cascais

Cabo da Rocha, najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy kontynentalnej

Castro Guimaraes cascais

Muzeum Castro Guimarães i Parque Marechal Carmona

Dlaczego warto spędzić wakacje w Cascais?

Cascais to stylowe, wyrafinowane miasteczko, które odpowiedzialnie rozrosło się z małego portu rybackiego w popularną miejscowość turystyczną. Trudno będzie Ci znaleźć lepsze miejsce na wakacje niż Cascais. Są tu światowej klasy hotele, rodzinne restauracje i tętniące życie nocne, a to wszystko w obrębie tradycyjnych uliczek historycznego centrum.

Cascais szczyci się szeroką gamą atrakcji kulturalnych i przyjemnych rozrywek, a plaże tego regionu są oszałamiające. Z Cascais wybierzesz się na wiele fascynujących jednodniowych wycieczek, włączając w to Lizbonę, Sintrę, Ericeirę oraz Praia das Maçãs – do wszystkich z nich można z łatwością dojechać środkami transportu publicznego.
Mówiąc najprościej, Cascais to cudownie miejsce na wakacje.

Najważniejsze atrakcje wakacji w Cascais
• Zwiedzanie kolorowego pałacu Pena w Sintrze
• Surfing na plaży Guincho
• Relaks na plaży Carcavelos
• Oglądanie zachodu słońca na Cabo da Rocha
• Jednodniowa wycieczka do lizbońskich dzielnic Alfama, Baixa i Belem
• Piesze wycieczki/jazda na rowerze wśród oszałamiającej scenerii Parque Natural de Sintra-Cascais
Powiązane artykuły: Nasz przewodnik po Lizbonie

Praia da Ribeira cascais

Plaża Praia da Ribeira w centrum Cascais

Cascais w ramach jednodniowej wycieczki

Cascais to jedno z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Lizbony, ponieważ oferuje różnorodne zabytki, wspaniałe XIX-wieczne wille oraz bogate w informacje muzea.
W sercu Cascais znajduje się śliczne historyczne centrum o tradycyjnym portugalskim charakterze, z licznymi restauracjami i sklepami. Wzdłuż nabrzeża znajduje się port rybacki, ekskluzywny kompleks przystani i Cidadela de Cascais – odrestaurowany fort, w którym mieści się ekskluzywne centrum rzemieślnicze.

Uzupełnieniem jednodniowej wycieczki może być wizyta na klifach Boca do Inferno i w modnym mieście Estoril – do obu tych miejsc dotrzesz, wybierając się z Cascais na malowniczy spacer wzdłuż wybrzeża. Cascais to przyjemne miejsce na jednodniową wycieczkę, a do miasta dostaniesz się z łatwością, ponieważ jest połączone z Lizboną bezpośrednim pociągiem (szczegóły w dalszej części artykułu).

Najważniejsze atrakcje jednodniowej wycieczki do Cascais
• Muzeum Castro Guimarães
• Klify Boca do Inferno
• Malownicza plaża Praia da Rainha
• Promenada wzdłuż plaży z Cascais do Estoril
• Rynek Mercado da Vila
• Galeria sztuki Casa das Histórias Paula Rego
• Śliczny park Parque Marechal Carmona

Poniżej znajduje się interaktywna mapa z sugerowaną trasą jednodniowej wycieczki do Cascais. Wycieczka zaczyna się na stacji kolejowej (1) i kończy się na stacji Estoril (25).

Atrakcje jednodniowej wycieczki: 1) Estaçao Comboio Cascais 2) Praia da Rainha 3) Rua Frederico Arouca 4) Palácio Seixas 5) Praia da Ribeira 6) Praça 5 de Outubro 7) Forte de Nossa Senhora 8) Centro Cultural de Cascais 9) Marina de Cascais 10) Museu Condes de Castro Guimarães 11) Parque Marechal Carmona 12) Casa de Santa Maria 13) Farol de Santa Marta 14) Boca do Inferno 15) Casa das Histórias Paula Rego 16) Museu do Mar 17) Igreja da Assunção 18) Largo Luís de Camões 19) Praia da Conceição 20) Praia da Duquesa 21) Palácio dos Duques de Palmela 22) Piscina Oceânica Alberto Romano 23) Praia do Tamariz 24) Casino Estoril 25) Estação Do Estoril
Powiązane artykuły: Jednodniowe wycieczki z Lizbony

Kto powinien odwiedzić Cascais?

Cascais to idealne miejsce na wakacje, jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko pięknych plaż i wspaniałej pogody. Są tu muzea, galerie sztuki, wymagające szlaki turystyczne i wycieczki statkiem, a Lizbona znajduje się w odległości krótkiej podróży pociągiem.

Latem Cascais to popularne miejsce na rodzinne wakacje, które przyciąga zróżnicowaną mieszankę europejskich obywateli. Na początku i pod koniec sezonu Cascais to ulubione miejsce par w różnym wieku i różnych narodowości.
Uwaga: Cascais nie jest miejscem dla grup, które chcą nadmiernie pić lub spędzić nieokrzesane wakacje – w tym celu udaj się na Strip w Albufeirze.

Historyczne centrum Cascais

Historyczne centrum Cascais

Kiedy odwiedzić Cascais?

Cascais ma gorące, suche lata, przyjemną wiosnę i jesień oraz łagodne, ale prawdopodobnie mokre zimy. Sezon turystyczny trwa od Wielkanocy do października, a szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Późna wiosna i wczesna jesień (wrzesień) to najlepszy czas na odwiedzenie Cascais i lizbońskiego wybrzeża.

Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na plaży od połowy maja do końca września, ale temperatura morza jest zawsze niska, osiągając tylko 21 ̊C w środku lata.

Cascais na 2023 rok

Cascais spodziewa się wyprzedania sezonu letniego 2023, ponieważ coraz więcej turystów poszukuje wakacji w bezpiecznych i sprawdzonych miejscach w Europie.

W 2023 roku Cascais i region lizboński spodziewają się przyciągnąć wielu nowych turystów, co będzie dodatkiem do dużej liczby powracających odwiedzających, którzy wiedzą, jak wspaniały jest ten region. W związku z tą rosnącą popularnością, Cascais spodziewa się wyprzedania sezonu letniego 2023. Zdecydowanie polecamy zarezerwować przelot i nocleg tak szybko, jak to możliwe - zanim ceny wzrosną i zanim miejsca się wyprzedadzą.

Poniższa mapa pokazuje najlepsze hotele i zakwaterowanie w Cascais. Jeśli dostosujesz daty do terminu swoich wakacji, mapa wyświetli aktualne ceny i dostępność.

Booking.com
Czy Cascais ma wspaniałe plaże?

Cascais ma cudowne wybrzeże z pięknymi, piaszczystymi plażami.

Są tu cztery fantastyczne plaże położone w odległości spaceru od historycznego centrum Cascais: Praia da Conceição, Praia da Duquesa, Praia da Rainha i Praia da Ribeira. Plaże te oferują złote piaski, spokojne wody morskie i znakomite zaplecze turystyczne.

Cascais otaczają dwie kontrastujące ze sobą linie brzegowe: dzikie i smagane wiatrem plaże surfingowe na północ od Cascais oraz przyjazne rodzinom plaże na wschodzie.

Najlepsza plaża surfingowa regionu to Praia do Guincho. Na tę rozległą piaszczystą plażę wdzierają się ogromne fale Atlantyku, a sama plaża otoczona jest przez oszałamiającą scenerię parku Parque Natural de Sintra-Cascais.

Portugalska riwiera rozciąga się na 16km na wschód od Cascais, a liczne piaszczyste plaże są osłonięte przed potęgą Oceanu Atlantyckiego i silnymi morskimi bryzami.

Te piaszczyste plaże są ulubionym miejscem mieszkańców Lizbony i obejmują Praia de São Pedro, Praia de Santo Amaro de Oeiras oraz Praia de Carcavelos - najlepszą plażę w regionie Lizbony.

Praia de Carcavelos

Plaża Praia de Carcavelos to ogromna plaża, która cieszy się dużą popularnością w miesiącach letnich

Guincho cascais

Praia do Guincho jest wystawiona na duże dale i silne wiatry, które wieją od strony Atlantyku, ale dzięki temu jest idealna dla doświadczonych surferów i kitesurferów.

Cascais na rodzinne wakacje

Cascais to świetne miejsce na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi. Jest tu wiele hoteli przeznaczonych dla rodzin, a dzieci będą mile widziane we wszystkich restauracjach i atrakcjach turystycznych. Plaże Cascais są bezpieczne, mają czyste i spokojne morskie wody, a latem są strzeżone. Cascais jest znaczenie spokojniejsze niż większe kurorty znajdujące się wzdłuż wybrzeża Algarve.

Portugalia to ogólnie rzecz biorąc bardzo bezpieczny kraj, a Portugalczycy są rodzinnym narodem.
Portugalia to ogólnie rzecz biorąc bardzo bezpieczny kraj, a Portugalczycy są rodzinnym narodem.

The coastal walk from Cascais to Estoril

Spacer wzdłuż wybrzeża z Cascais do Estoril

Cascais dla dwudziestoparolatków i młodych par

Jeśli masz 20-30 lat i chcesz spędzić urozmaicone i ekscytujące wakacje, powinieneś poważnie rozważyć Cascais.

Plaże są piękne, jest tu wiele ekscytujących zajęć, a życie nocne jest towarzyskie i przyciąga zróżnicowaną grupę ludzi. Krótka podróż pociągiem zabierze Cię do Lizbony - z jej progresywnymi postawami, ożywioną sceną rzemieślniczą i ekscytującym życiem nocnym.

Ogólnie rzecz biorąc Portugalia to niedrogie miejsce na wakacje, w którym jedzenie, drinki i transport są znacznie tańsze niż w wielu nadmorskich kurortach w Grecji czy na Balearach.

Podróż z Lizbony (i lotniska) do Cascais

Cascais jest połączone z Lizboną bezpośrednią, regularnie kursującą koleją miejską. Pociąg z Lizbony odjeżdża ze stacji kolejowej Cais do Sodre - podróż trwa 33 lub 40 minut, a bilet kosztuje 2,30 €/4,60 € (w jedną stronę/w obie strony).

Najlepszym sposobem, by dotrzeć z lizbońskiego lotniska do stacji Cais do Sodre, jest metro – z lotniska jedź czerwoną linią metra, a następnie przesiądź się w zieloną linię na stacji metra Alameda. Bilet na metro kosztuje 1,50 € i jest odliczany z salda karty wielokrotnego użytku, „Navegante” – początkowy koszt jej zakupu wynosi 0,50 €.
Powiązane artykuły: Z Lizbony do Cascais

lisbon to cascais train

Pociąg z Lizbony do Cascais

Dlaczego Cascais znane jest jako Miasto Królów i Rybaków?

W przeciwieństwie do innych śródziemnomorskich kurortów, które pojawiły się nagle wraz z nadejściem masowej turystyki, Cascais jest miejscem wakacyjnego wypoczynku od początku XIX wieku. Dawniej Cascais było małym portem rybackim, ale to się zmieniło, gdy król Luís I (1838-1889) uznał Cascais za swoje ulubione miejsce królewskich, wakacyjnych wyjazdów.

Przeniesienie się portugalskiej szlachty z Lizony do Cascais w miesiącach letnich zachęciło XIX-wieczne wyższe sfery, by również wybrać się do Cascais. Ten napływ pieniędzy i władzy politycznej sfinansował budowę wielkich rezydencji, wystawnych lokali rozrywkowych i pięknych parków.

Te dwie odmienne grupy ludzi mieszkających w mieście dały początek popularnemu przydomkowi Cascais, „Miasto królów i rybaków”. Trend ten trwa w wyższych sferach do dziś, a wielu bogatych i sławnych mieszkańców Lizbony mieszka w pobliżu Cascais, zapewniając regionowi dostatnią i wyrafinowaną atmosferę.

Wakacyjny przewodnik turystyczny po Cascais

pl - fr uk es de it

Cascais-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais

Top 10

Top 10  Portugalii

Zabytki Cascais

Zabytki Cascais

Plaża Carcavelos

Plaża Carcavelos

Tydzień w Cascais

Tydzień w Cascais

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Sintra

sintra Portugalii

Cabo da Roca

Cabo da Roca cascais

Lizbony - Cascais

Z Lizbony do Cascais